niedziela, 8 stycznia 2012

Alergie

Pytanie, co to jest alergia pokarmowa zaczyna być coraz częściej zadawane. Niestety oprócz tego, że dowiemy się czegoś na jej temat musimy także dowiedzieć się jak dalej z nią żyć. Jest to niewątpliwie szok i trudno w gąszczu fachowej literatury znaleźć jakąś odpowiedź.
Coraz więcej objawów alergii ma związek ze zmianami środowiskowymi. Coraz bardziej zanieczyszczane powietrze i coraz więcej substancji chemicznych w pożywieniu wpływają na nasz organizm poprzez osłabianie go. Wszystkie alergie mają bowiem początek w naszym układzie immunologicznym i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec poprzez spożywanie suplementów diety dostarczających nam witamin i minerałów. To działo się przez wiele lat i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Każda osoba z alergią reaguje na czynniki środowiskowe zwane alergenami. Są to na przykład pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, jak i pokarmy oraz różnego rodzaju dodatki spożywcze.
Podczas leczenia alergii pokarmowych należy bezwzględnie unikać alergenów poprzez stosowanie diety eliminacyjnej i zastępowanie ich bezpiecznymi dla nas niealergizującymi produktami.
Alergie pokarmowe przejawiają się na różne sposoby od biegunek i wymiotów, przez nieżyt żołądka, po wysypkę i egzemę.
„Co dla jednego jest pokarmem, dla innego jest trucizną”.  Jest to bardzo trafne określenie w przypadku alergii pokarmowych. Jedzenie rzeczy, których nasz organizm nie toleruje może mieć tragiczne skutki w przyszłości.
Osoby z alergiami pokarmowymi, czy rodzice dzieci z tymi dolegliwościami, powinni zacząć bardziej przyglądać się temu, co jedzą. Czytać skład, pochodzenie produktu, czy jak długa jest data przydatności do spożycia. Coraz powszechniejsze stało się jedzenie żywności ekologicznej, coraz łatwiej można kupić produkty z naturalnych upraw czy farm. Warto, przynajmniej niektóre produkty zamienić na te z mniejszą ilością konserwantów i polepszaczy. Jedzenie w metalowych puszkach zamienić na jedzenie w słoiczkach, a jajka z hipermarketu na jajka od baby z targu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz